Jak na mytí jízdního horského kola?

28. květen 2015

Na závodech i u běžných cyklistů často vidíte, jak se kolo myje a odbahňuje vystříkáním vodou. Zásadně vám tento způsob nedoporučujeme.

Pokud kolo vystříkáte vodou z hadice, v horším případě tlakovou vodou z „vapky“, voda si i přes všechna těsnění najde cestu k ložiskům a postupně vyplavuje vazelínu, kterou jsou všechna ložiska chráněna. Po častějším mytí uvedeným způsobem dochází postupně k poškození zapouzdřené středové osy, ložisek hlavového složení, ořechu zadní náby, zareznutí lanek a bowdenů brzd i řazení a k dalšímu poškození.

Řešením by samozřejmě bylo po každém tlakovém mytí kolo kompletně rozebrat a namazat, ..ale kdo to dělá!

Lepší je kolo mýt se smetákem a kýblem s vodou. K uvolnění nečistot je vhodné použít některý neagresivní prostředek, např. český výrobek Cyklostar. Ten se podle návodu na kolo nanese ve zředěném stavu, nechá se nějakou dobu působit, a pak se opatrně opláchne vodou.

Po umytí kola ale práce nekončí. Je třeba alespoň nejdůležitější komponenty namazat. Asi nejdůležitější je pravidelné mazání řetězu, na což existují speciální mazadla. Já používám Chain Star normal. Vhodné je také občas promýt bowdeny WD 40, která vyplaví nečistoty a bowden a lanko namaže. Stejným prostředkem je dobré promazat přehazovačku a přesmykač.

Reklama

Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!